Nepřehlédněte

Jarní práce na zahradě

Jarní práce na zahradě S prvními jarními paprsky určitě začnete sklízet plody své podzimní práce. Se záhonů se vytahují květy tulipánů, narcisů, hyacintů i krokusů.

Fíkus pěstování

Fíkus pěstování Fíkus patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Rady a nápady pro úspěšné pěstování.

Výhody otevřených kompostérů

Výhody otevřených kompostérů Výhodou otevřených kompostérů je jejich počet odvětrávacích otvorů. Můžete si dovolit nasypat kompostéru velké množství posekané trávy.

Pařeniště z polykarbonátu

Pařeniště z polykarbonátu Kvalitní české pařeniště z polykarbonátu, žárově zinkovaného plechu, výplň komůrkový polykarbonát.

Toužíte po krásném úsměvu

Toužíte po krásném úsměvu Ke krásnému úsměvu vám pomohou kvalitní zubní implantáty. Nemusíte mít obavy, zavedení zubního implantátu je zcela rutinní záležitostí.
Orchideje Druhy vhodné pro pěstování v domácích podmínkách


Nej ...

Recepty na vánoční cukroví: Vaše recepty na internetu

Recepty na vánoční cukroví: Vaše recepty na internetu Vaše recepty na internetu Recept na vánoční cukroví , Recept na vánoční cukroví - nepečené cukrobí | pepinův blog , Recept na vánoční cukroví| Vánoční rohlíčky a další recepty. Přiidej vánoční recepty.

Oleandr ( Oleandry - Nerium ) a jeho pěstování

Oleandr ( Oleandry - Nerium ) a jeho pěstování Oleandr a jeho pěstování - Oleandry (Nerium oleander - Oleandr obecný) teplomilný oleandr. Rostlina původem ze Středozemí patří k jedněm z nejoblíbenějších květin pěstovaných na slunných terasách a balkonech. Oleandry (Nerium) jsou keře ...

QUELLE - Nový katalog - módní trendy od Quelle

QUELLE - Nový katalog - módní trendy od Quelle Quelle na TopŽena.cz : QUELLE - Nový katalog - módní trendy. Podzimní a zimní trendy z nového hlavního katalogu Quelle ... módní trendy od Quelle

Orchideje - jak pěstovat orchidej (50 druhů Phalaenopsis)

Orchideje - jak pěstovat orchidej (50 druhů Phalaenopsis) Zahrada, zahradní architektura na Topžena.cz : Orchideje - jak pěstovat orchidej (50 druhů Phalaenopsis) - Odrůdy: Dnes existuje okolo 50 druhů Phalaenopsis. Phalaenopsis amabilis má bílé květy, Phalaenopsis violacea ...

Velikonoční pečení - recept Velikonoční beránek

Velikonoční pečení - recept Velikonoční beránek Velikonoční pečení - recepty - Velikonoční beránek. Velikonoční beránek, stejně. jako velikonoční pomlázka, barevná vajíčka a velikonoční zajíčci patří neodmyslitelně k symbolům Velikonoc a další recepty.

Holky za volantem, nebojte se

Holky za volantem, nebojte se

Zobrazeno 31106x

přátelům

Holky za volantem - Není to tak dávno, co byla žena za volantem trošku exotickou podívanou. Dnes jsou řidičky naprostou samozřejmostí (i když názor chlapů, že ženská za volant nepatří, se bohužel nezměnil – tedy pokud ...

   Celý článek      
Holky za volantem
Není to tak dávno, co byla žena za volantem trošku exotickou podívanou. Dnes jsou řidičky naprostou samozřejmostí (i když názor chlapů, že ženská za volant nepatří, se bohužel nezměnil – tedy pokud nepotřebují někam odvézt).
Jestli i vy musíte každý den k řadicí páce, abyste se dostala s dětmi do školky či školy, do práce nebo na nákup, máme pro vás následující rady a nápady.
Sakra – to je nafta!
Připadám si poměrně svéprávná, ale občas mám co dělat, abych u čerpadla nebafla špatnou hadici a nenakrmila nádrž svého benzinového autíčka naftou. Jestli máte ráda ve všem jasno a zajímalo by vás, jak případně takovou situaci řešit, ráda vám to sdělím:

1.       Hned na úvod musím podotknout, že se to nestává hlavně ženám, jak by si možná pánové mysleli. Oslovila jsem několik pracovníků benzinových stanic a shodli se na tom, že ženy jsou v tomto směru zcela rovnocenné. Nejčastěji si vzpomínají na to, že se to poštěstí pánům s mobilem nebo novinami v ruce – ale to bude trochu proto, že to byly hlavně ženy.

2.       Ať to bude jakákoli z nabízených variant, velmi záleží na tom, kolik jste do nádrže natankovala, než jste si chyby všimla. Jde-li se o pár litrů, není to taková kalamita – i když hrozí, že odrovnáte katalyzátor. Obecně lze také říci, že lépe si se záměnou poradí motor benzinový.

3.       Zjistila jste svůj přehmat až poté, co jste načerpala “po hrdlo”? Pak hlavně nestartujte a zavolejte svého mechanika nebo asistenční službu (ÚAMK 1230, ABA 1240). Ani neodjíždějte od stojanu – nehrozí pak, že se autu cokoli stane.

4.       Naprosto zapomeňte na nápad, že byste nějak dojela domů a tam to opatrně vypustila a zachránila cenné palivo. Může se lehce stát, že tím pádem nezachráníte daleko cennější motor… Neposlouchejte ani žádné dobré rady, které jistě z okolí připlují. Prostě ihned vytočte číslo mechanika. Bude to jistě něco stát, ale vyplatí se to.
Koupit si zcela samostatně auto asi není pro moderní ženu až takový problém, jak by se zdálo. Ovšem ne každá z nás má to štěstí vyzkoušet si pocit při výběru nového vozítka v příslušném salonu, kde vám vše v klidu předvedou a poučí vás o funkci kdejakého “čudlíku”. Horší je stát se odborníkem pro chvíli, kdy listujete například v inzerátech a hledáte opravdu výhodnou koupi. A nesedí-li vedle vás v tu chvíli opravdu znalý muž (váš drahý nechť promine, ale znalosti o opravě dvacet let starého vozu do toho nelze počítat), pak jsou některé zkratky a údaje zcela nedešifrovatelné. To by ovšem nebyla Paní domu, aby se nevyznala i v garáži… Některé “rébusy” vysvětlíme.

ABS (Anti-Blocking System) - zabraňuje blokování kol. Díky němu je vůz i při intenzivním brždění řiditelný.
Poznámka redakce: To neznamená, že nemůžete dostat smyk, že zastavíte “na fleku” ve stovce nebo že vám to na kaluži neujede.

Airbag - Vzduchový ochranný polštář ochrání vaši a polujezdcovu hlavu před nárazem do volantu, skla nebo palubky.
Poznámka redakce (dále PR): Jestliže máte airbag a jezdíte nepřipoutaná, riskujete zlomený vaz.

AC (Air Condition) - Klimatizace.
PR: Úžasná věc, ovšem pozor - když ve velkém vedru vystupujete z podchlazeného vozu může být výkyv teploty obrovskou zátěží pro organismus, takže vytvářet si ve čtyřicítkách z auta “lednici” není zdravé.

ACC (Adaptive Cruise Control) – Tempomat – udržuje předvolenou rychlost jízdy, aniž musíte cokoli dělat. Báječné, pokud jedete daleko po dálnici (tedy ne té do Brna, tam by to chtělo spíše trpělivost).
PR: Hlavně dálniční policie by asi mohla vyprávět o počtu proražených svodidel řidiči, kteří si tak usnadnili jízdu, až z toho usnuli…

AT, AG -automatická převodovka.
PR: Jestli mohu něčemu v autě zatleskat, pak je to tato vymoženost. Jízda hlavně po městě je s ní snadná a pohodlná – trochu se to nevyplatí, co se spotřeby týče, ale za pohodlí se většinou platit musí.
Imobilizér - Zabezpečovací zařízení, které brání nastartování automobilu bez originálního klíče. Tento klíč má v sobě zabudovanou elektronickou jednotku, která vysílá tajný kód do imobilizéru.

PDC, PDS (Parking Distance Control) - Signalizace vzdálenosti při parkování bezpečně varuje před překážkami, které nejsou vidět z místa řidiče. Senzory sledují při couvání vzdálenost překážek za vozidlem a na nebezpečí kolize upozorní přerušovaným zvukovým signálem, jehož frekvence se s přibližující překážkou zvyšuje. 30 cm od překážky přejde v souvislý tón. Senzory spolehlivě registrují nejen svislé stěny, ale i nízké patníky či vysoké obrubníky.
PR: Tak to je fakt úžasné. Zatím je to častější výbava velkých aut, kde objektivně nevidíte dozadu, ale já nevidím ani z osobáku a takovou věc bych nařídila namontovat do každého auta.

Posilovač řízení (servořízení, servo) – díky němu pohybujete volantem minimální silou při všech jízdních režimech. Nedocenitelný je zejména při otáčení volantem při stání nebo popojíždění nízkou rychlostí.
PR: Jestli máte někdy při parkování pocit, že v ruce nedržíte volant, ale posilovací pružinu, asi byste něco takového ocenila.
Nezapomínejte na autolékárničku!
Už jste slyšela, že můžete být při silniční kontrole tázána i na vybavení autolékárničky? Policii bude zajímat, jestli v ní máte vše potřebné k poskytnutí první pomoci a hlavně, jestli trvanlivost těchto věcí již není léta prošlá… Nejen pro tu možnost, že budete kontrolována, ale hlavně pro případ, že by nastala chvíle svou zdravotnickou výbavu použít, vám radíme, abyste si ji překontrolovala.
Zjistila jste, že je na čase pořídit novou? Pak vám poradíme, jakou vybrat:
Autolékárnička by měla být v obalu, který ji chrání proti vlhkosti, aby nemohlo dojít k poškození jejího obsahu.

Nesmí v ní chybět sterilní obvazy, trojcípé šátky, hladké náplasti, náplasti s polštářkem, kompresní poduška, rouška a latexové lékařské rukavice. Dále v ní musí být škrticí pryžové obinadlo, dezinfekční roztok ve spreji, resuscitační rouška, nůžky a zavírací špendlíky.

Vyplatí se také přidat i léky, které nejčastěji používáme - například na bolesti hlavy anebo pro děti léky proti nevolnosti z jízdy.

Důležité je i umístění autolékárničky v autě. V případě nouze by měla být rychle po ruce; není však dobré ji vozit za zadním sklem, protože pražící slunce může její obsah poškodit.

ZEPTALY JSTE - ODPOVÍDÁME

Proč měnit zimní a letní pneumatiky - nevyřeší to univerzální pneumatiky? Eva H., Pelhřimov
Rozdíl mezi letní a zimní pneumatikou je zejména v konstrukci běhounu (to je ta část pneumatiky, která je ve styku s vozovkou) a ve složení směsi tj. materiálu, ze kterého je běhoun vyroben. Zimní pneumatiky jsou charakteristické použitím měkčí směsi a využitím lamelových bloků v běhounu pro zajištění lepšího záběru na sněhu a ledu. Naopak směs pro výrobu letních pneumatik i pevnější běhoun s “celistvými” bloky dezénu jsou optimální pro letní podmínky a současně přispívají k delší životnosti pneumatiky.Pojmem “univerzální pneumatiky” se většinou označovaly pouze pneumatiky na suchou a mokrou vozovku a jako takové již neexistují, ale asi jste myslela na celoroční pneumatiky. Celoroční pneumatiky jsou konstruovány pro použití jak v letních, tak i zimních podmínkách. Díky novým technologiím a pokrokové konstrukci celoročních pneumatik, jakou je například Goodyear Vector 5, lze dosáhnout vynikajících jízdních vlastností i za zcela odlišných klimatických podmínek měnících se v průběhu roku.

Musím měnit rezervu podle zimních či letních pneumatik? Klára T., Liberec

Samozřejmě že by bylo ideální mít letní a zimní pneumatiku v rezervě, ale pokud přizpůsobíme jízdu podmínkám lze vystačit s celoroční.

Uvažuji, podle osvěty v tisku, o tom, že si pořídím letní a zimní sadu pneumatik - bohužel ale bydlím v paneláku a nemám tu druhou kde uložit? Kam s ní a kolik to stojí? Světlana B., Klatovy

Tento problém již dnes řeší většina pneuservisů službou “úschova pneumatik” – sadu, kterou zrovna nepoužíváte necháte odborně uskladněnou. Cena není jednotná (podle zjištění Paní domu kolem 400–500 Kč), každopádně se však úschova nepoužívané sady vyplatí. Kromě již zmíněného v souladu s doporučením výrobce není ani zanedbatelné pohodlí při jejich sezonní výměně -není třeba je dopravovat do pneuservisu.

Doporučujete nákup nových pneumatik, nebo stačí protektory - jsou v této odpovědi rozdíly, pokud bych se ptala na zimní a letní pneumatiky? Irena G., České Budějovice

Pokud se rozhodujeme mezi koupí nových pneumatik a protektorů měli bychom mít na mysli především bezpečnost, která jasně hovoří ve prospěch nových pneumatik. Navíc je v současnosti rozdíl v ceně mezi pneumatikou ekonomické třídy a protektorem minimální. Koupě protektorů v sobě navíc skrývá některé záludnosti, o kterých laik ani netuší. U protektorů je často velmi obtížné identifikovat původní kostru pneumatiky, nosnost a třeba i maximální rychlost, pro kterou je možné pneumatiku použít. Zákazník, který není odborníkem v oblasti protektorů, by měl vždy volit nové pneumatiky, a to jak letní, tak zimní. “Úspora” by se v tomto případě mohla nevyplatit. Renata Vyšínová

Rubrika: Zprávičky   aktuální články ZDE   Rss kanál TopŽena.cz

připravil(a): redakce topzena.cz
vytvořeno: 6. 8. 2006 v 23:49

   Celý článek      
Hobbyzahrada.cz

Související články

Grilování na plechu a jehle

Grilování na plechu a jehle
Grilování. Grilované může mít tolik podob, kolik vymyslíte marinád. Koupit sáček s již hotovým kořením je nejjednodušší, ale pokud vám to ke spokojenosti nestačí, navrhujeme ještě tři další varianty.
Hobbyzahrada.cz